Sitat:
Opprinnelig skrevet av Hobjock
Ingenting er så kjedelig som skinnhellige folk som prøver å projisere sin egen moral over på andre. Det er ikke ulovlig å være utro, heldigvis. Det er selvsagt et svik, men likevel et personlig svik som kun vedrører de impliserte. Enkelte par har til og med en stilltiende aksept - hear no evil, see no evil - og for øvrig kan du gjøre som du vil. Man bør ikke være så raske å dømme andre.
Det er selvsagt helt legitimt å ikke ønske kontakt med personer i et forhold. Det er ikke det jeg sier. Bare ikke bruk egen moral som målestokk på hvordan folk skal leve sine liv.
Jeg bryr meg ingenting om kristen etikk. Jeg er humanist og ateist. Religiøs dobbelmoral kan folk putte et visst sted for min del. Jeg tror mennesket er grunnleggende godt fordi de ønsker å være det, ikke fordi de må være det hvis ikke så kommer de ikke til Gud.
|
Tror du misforstår. Er ingen her som tar til orde for at den som er utro fortjener å bli utsatt for straff eller sanksjoner, men det må være lov til å kritisere andre folks oppførsel uten at man selv skal bli kritisert for dette. Skjønner godt at hans utroskap ikke vedgår noen andre, men jeg har da lov til å si at jeg synes det er fryktelig dårlig gjort, og at om alle tenkte som han gjør så hadde vi fått et enda fattigere samfunn enn det vi har fra før.